Czym jest stan deweloperski mieszkania?
Z pewnością słyszałeś o ofertach sprzedaży mieszkań w stanie deweloperskim. Niektórzy myślą, że lokal będzie wtedy „urządzony pod klucz”. Nic bardziej mylnego, to dwa odrębne pojęcia, choć tak naprawdę nie określone przepisami prawa.
Według danych GUS, udział sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym, stanowi około 40% transakcji. To, co nas najbardziej interesuje – to fakt, że do ceny obowiązującej trzeba dopłacić w wykończeniu mieszkania. Chodzi o stan deweloperski, w jakim sprzedawane są mieszkania na rynku pierwotnym. Czego można oczekiwać przy odbiorze mieszkania od dewelopera i ile trzeba doliczyć kosztów wykończenia?
Czym jest stan deweloperski?
Zdarza się, że dwa mieszkania w różnych inwestycjach sprzedawane w stanie deweloperskim są zupełnie inne. Wynika to z tego, że nie ma przepisów mówiących o tym, jaka jest definicja stanu surowego, czy deweloperskiego.
Jeżeli stan deweloperski mieszkania nie ma swojej definicji, to oznacza, że każdy deweloper może ten stan inaczej interpretować. Dlatego bardzo ważne, aby w umowie zapisać, w jakim stanie mieszkanie zostanie oddane i co ten stan konkretnie oznacza. Często opis standardu wykończenia mieszkania znajduje się w załączniku do umowy kupna-sprzedaży.
Należy jednak pamiętać, że zawsze warunki stanu deweloperskiego można negocjować przed podpisaniem umowy. Co można negocjować? Na przykład układ ścian działowych, wykonanie instalacji do centralnego odkurzania, czy wykonanie ogrzewania podłogowego.
Zazwyczaj w stanie deweloperskim są rozprowadzone już wszystkie instalacje (elektryczna, grzewcza, wodno-kanalizacyjna i wentylacyjna), oraz podłączone grzejniki. Są już wykonane tynki gipsowe i wylewki oraz osadzone drzwi wejściowe. Zazwyczaj okna są wykonane z PVC, a parapety wewnętrzne z konglomeratu kamiennego. Najczęściej w wyposażeniu nie ma tak zwanego „białego montażu”, czyli na przykład wanny czy umywalki. Ogółem można powiedzieć, że lokal jest przygotowany do wykończenia.
Stan deweloperski podwyższony
To inaczej stan pomiędzy stanem deweloperskim, a stanem wykończonym. Dodatkowo obejmuje niektóre prace, może to być na przykład przygotowanie ścian i sufitów do malowania.
Czasem stan deweloperski podwyższony obejmuje „biały montaż lub zamontowanie drzwi antywłamaniowych. Ściany w stanie podwyższonym zazwyczaj są już pokryte gładzią i dwukrotnie pomalowane na biało.
Stan „pod klucz”
Mieszkanie w standardzie „pod klucz” powinno być zaopatrzone we wszystkie niezbędne rzeczy, tak aby wprowadzenie było możliwe od razu. Takie oferty, stanowią małą część w ogóle wszystkich ofert na rynku pierwotnym.
Często takie mieszkania mają już urządzoną łazienkę lub kuchnię, mają drzwi wewnątrzlokalowe, ściany są pomalowane, a podłogi zostały pokryte, np. płytkami czy panelami. To oznacza w praktyce, że nabywca jedynie zajmuje się umeblowaniem swojego mieszkania.
Czy warto kupić mieszkanie w stanie deweloperskim?
Wiele osób, świadomie decyduje się na zakup mieszkania w stanie deweloperskim. Głównie ze względu, na to, że jest najtańsze. Ponadto nabywcy mogą sami zaaranżować przestrzeń według własnej koncepcji dostosowanej do swojego budżetu. Dlatego tak wiele ofert jest właśnie dedykowanych takim klientom.
Z dojściem do stanu „mieszkania pod klucz” wiążą się dodatkowe koszty. To oznacza, że zakup mieszkania wykończonego „pod klucz” nie jest odpowiednim pomysłem dla osób, które pragną urządzić mieszkanie wedle własnych potrzeb i oczekiwań. Nie jest to również dobra opcja, dla osób, które szukają oszczędności. Za przygotowanie mieszkania do stanu “pod klucz” trzeba liczyć około 500-1000 zł za każdy metr kwadratowy, w zależności od jakości użytych materiałów. Oczywiście dochodzą do tego, koszty wynajęcia ekipy remontowej. Jednak część prac wykończeniowych można wykonać we własnym zakresie, dzięki czemu obniżają się koszty.
Wróć do listy