Nieruchomości to dobra inwestycja. Sprawdź dlaczego!
Nieruchomości to jeden z najpopularniejszych sposobów inwestowania pieniędzy - głównie w czasach kiedy inflacja rośnie. Wiele osób twierdzi, że to wręcz najlepszy sposób na inwestycję. Daje bowiem bardzo wiele możliwości, a do tego jest bardziej opłacalny niż lokaty bankowe.
Wiele możliwości inwestycji
Nieruchomości stwarzają naprawdę wiele możliwości do inwestowania. Można zainwestować w sam grunt, ale też w budynek lub lokal. Popularne jest inwestowanie w lokale do wynajmowania firmom, apartamenty, również w starych kamienicach, których wartość będzie z czasem rosła i będzie można je korzystnie sprzedać za jakiś czas, czy po prostu mieszkania na wynajem. Polacy zdecydowanie najchętniej decydują się na inwestycje w mieszkanie na wynajem.
Na wynajmie mieszkania można naprawdę nieźle zarobić, a chętnych nie brakuje, zwłaszcza w okresie letnim i wczesnojesiennym, kiedy to wszelkie możliwe oferty są wykorzystywane głównie przez studentów. Np. przy wynajmie dwupokojowego mieszkania w Warszawie - na Mokotowie lub Ursynowie, średni przychód brutto to ok. 2500 zł.
Inwestycja w nieruchomość
Wybierając na dzień dzisiejszy lokatę z kapitałem początkowym w wysokości ok. 100 tysięcy złotych, można liczyć na zysk rzędu 3% zysku brutto w skali roku. Po odliczeniu zaś podatku będzie to zaś jedynie 2,43% rocznie. Nie ma co marzyć o wysokich odsetkach. Choć rentowność inwestycji poniżej 4% netto w skali roku notuje jedynie krakowski rynek nieruchomości, i tak jest to znacznie więcej niż w przypadku lokaty.
Trzeba jednak być świadomym tego, że wskaźnik rentowności to jedynie pewien obraz tego, jakie tendencje panują aktualnie na rynku nieruchomości, a zysk zależy przede wszystkim od odpowiednio przemyślanego wyboru mieszkania pod wynajem.
SPRAWDŹ | Aktualne inwestycje Ancona Development
Gdzie kupić, aby zyskać?
Powodzenie inwestycji w dużej mierze zależy od lokalizacji nieruchomości. Najkorzystniejszy jest rynek nieruchomości w dużych miastach, a szczególnie w Warszawie, Gdańsku czy Wrocławiu. Znaczenie ma również lokalizacja w samym mieście. Najdroższe będą mieszkania w samym centrum miasta. Wartość konkretnej nieruchomości zależy m.in. od dzielnicy miasta, w jakiej się znajduje, gdyż prowadzone w pobliżu inne inwestycje mogą z czasem obniżyć jej wartość albo też ją zwiększyć. Z drugiej strony - wiele osób poszukuje także spokojnej lokalizacji do zamieszkania, z dala od zgiełku miasta. Podmiejskie inwestycje są tutaj szansą - choćby ze względu na niższe ceny za metr kwadratowy przy zakupie - w porównaniu ze ścisłą alglomeracją.
Wróć do listy